Nasza adaptacja trwa 4 dni ciągiem w jednym tygodniu. Koszt adaptacji to 150zł. Przed okresem adaptacyjnym podpisujemy umowę i dokonujemy wszelkich niezbędnych formalności związanych z uczęszczaniem dziecka do żłobka.

Mamy świadomość, iż atmosfera oraz pierwsze wrażenie z pobytu w żłobku to kluczowe sprawy zarówno dla rodziców jak i dla malucha. Dlatego, też proponujemy kilka dni adaptacyjnych, które dziecko może spędzić samo lub też z rodzicem w niepełnym wymiarze ustalonego czasu opieki. Dzięki takiemu rozwiązaniu nowy maluch oraz nasze maluchy będą mogły przyzwyczaić się do nowego otoczenia oraz sytuacji jak również i stopniowo ugruntować poczucie bezpieczeństwa.

W pierwszym dniu adaptacji prosimy rodziców o pozostanie na terenie placówki – podyktowane jest to nieznajomością dziecka oraz trudną do przewidzenia reakcją na nową sytuację.

Kolejne dni to oddanie dziecka do rąk opiekunki i odbiór po ustalonym wcześniej czasie. Po reakcji dziecka indywidualnie wydłużamy czas jego pobytu.

Aby jak najlepiej pomóc dziecku w procesie adaptacji ćwiczmy zostawiając dziecko samo np. u babci, cioci, klubiku. Pomoże to uporać się z lękiem separacyjnym, czyli ze zniknięciem mamy z pola widzenia.  Pamiętajmy jednak, że poczucie czasu u malucha nie jest jeszcze takie, jak u dorosłych.

Państwa nastawienie to informacja dla dziecka – czy jest się czego bać, czy może wcale nie. Zauważmy, że w nowych sytuacjach dzieci bacznie przyglądają się twarzom swoich rodziców i z nich wyczytują, jak powinny się zachować. Ta zasada sprawdza się także w tej sytuacji! Nawet, jeśli czujesz rodzicu niepewność i wielką troskę, a nawet masz wrażenie, że zaraz wybuchniesz płaczem, uśmiechaj się i mów – „Kochanie, czeka cię mnóstwo cudownej zabawy. Ciocia już na pewno chce ci coś pokazać!”.

Przy odbiorze dziecka witaj je uśmiechem, powiedz mu jak bardzo było dzielne i jak bardzo jesteś z niego dumny Drogi Rodzicu! 🙂

W okresie adaptacyjnym z pewnością pomoże zabranie ulubionej rzeczy (zabawka/zapach domu), tak aby dziecko czuło się bezpieczniej.

Prosimy też o zerknięcie do zakładki WYPRAWKA

Poniżej małe ułatwienie dotyczące kwestii zdrowego pożegnania.